.

11 Temmuz 2011 Pazartesi

NİYET DEĞİŞİNCE...

NİYET DEĞİŞİNCE

Kral, atına binip arazide dolaşırken, sıcaktan hararet basmış ve boğazı kurumuş. Su ihtiyacını giderecek ve kendisine ferahlık verecek bir şeyler yeme, içme ihtiyacı duymuş. Etrafına bakınırken, bir nar bahçesi görmüş. Atını o yana doğru sürüp, bahçede çalışan delikanlıya selam vererek;“Bana bir nar ikram eder misin?” diye sormuş. Delikanlı; “Hayhay, memnuniyetle” cevabını vermiş.Biraz sonra, elinde güzel bir narla Kıral’ın yanına gelmiş. Kral, narı ortadan ikiye bölüp, bir yarısını yemeye başlamış. Bir yandan da; “Oh! Ne güzel nar!” diye mırıldanmış. Derken, gözü nar bahçesine doğru kaymış. Farkında olmadan; önce ağaçları, sonra dalları, daha sonra narları saymış. Arkasından, takdir duygularına haset kaygıları karışmış. İçinden; “Keşke bu nar bahçesi benim olsaydı. Acaba sahibi kimdir ve nasıl elde edilir?” diye düşünmeye başlamış. Bu sırada, narın bir yarısı bitmiş, sıra öteki yarısına gelmiş. Fakat, anlaşılmaz bir biçimde, tadı değişmiş ve alabildiğine kötüleşmiş. Kıral, hayretler içinde; “Evlat, bu ne iştir? Narın bir yarısı çok güzeldi, öteki yarısı bozuk çıktı” demiş. Delikanlı, bilgece bir gülümseyişle; “Efendim, Kıral’ın niyeti değişince, narın tadı da değişti” cevabını vermiş.

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Ne güzel bir hikayeymiş bu Gül.

Adsız dedi ki...

Aç gözlü olmamak lazım. Her şey bizim olsa ne olacak ki? İstediğin zaman o nardan yiyebildiğine göre ne yapacaksın bahçeyi?

gül dedi ki...

Evet yolcu kardeşim,ben hikayeleri nedense hep sevmişimdir.Bu arada sizlerin blogları pek okumaya gelemiyorum,okusamda yorum bırakamıyorum kusura bakmayın.Çünkü misafirlerim var.Ayrıca kızımda geldi çok şükür.onlarla ilgilenmeye çalışıyorum.Hakkınızı helal edin.Hayırlı günler.

gül dedi ki...

Evet yusuf kardeşim.Allah insanlarımızı aç gözlülükden korusun.Hayırlı günler.

Adsız dedi ki...

Ne demek Gül. Herkesin meşgul olduğu zamanlar olur. Ben de şu sıralar birkaç blogcu dışında pek blogları dolaşamıyorum.

Adsız dedi ki...

İbretlik bir hikaye. İyi ki paylaşmışsınız.

gül dedi ki...

:)