.

15 Ocak 2013 Salı

Siz Nasıl Davranırsınız ?

                         ÖFKELENİNCE NEDEN BAĞIRIRIZ ?

Hintli  bir  ermiş  öğrencileri  ile  gezinirken  Ganj  nehri  kenarında  birbirlerine  öfke  içinde  bağıran  bir  aile  görmüş.  Öğrencilerine  dönüp  insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?  diye sormuş. Öğrencilerden biri  çünkü  sükûnetimizi   kaybederiz   deyince  ermiş  ama  öfkelendiğimiz insan  yanı   başımızdayken  neden  bağırırız? 
 O kişiye  söylemek  istediklerimizi  daha  alçak  bir ses  tonu  ile  de  aktarabilecekken  niye  bağırırız?  diye tekrar sormuş.
Öğrencilerden  ses  çıkmayınca  anlatmaya  başlamış;  İki insan  birbirine  öfkelendiği  zaman, kalpleri  birbirinden  uzaklaşır.

Bu uzak  mesafeden  birbirlerinin  kalplerine  seslerini  duyurabilmek   için   bağırmak  zorunda  kalırlar. Ne kadar  çok öfkelenirlerse,   arada  açılan mesafeyi kapatabilmek   için o  kadar   çok bağırmaları   gerekir.
Peki, iki insan birbirini sevdiğinde    ne    olur?  Birbirlerine   bağırmak      yerine  sakince konuşurlar, çünkü  kalpleri   birbirine yakındır, arada mesafe  ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan  birbirini daha da fazla  severse ne olur? Artık  konuşmazlar, sadece  fısıldaşırlar   çünkü kalpleri birbirlerine   daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları  yeterli olur.

 İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şey..   Daha sonra ermiş, öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş;  Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin.
 Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.  Haberiniz ola.

Alıntı.

Hiç yorum yok: